Mega jachty ze stali

Fakt niezaprzeczalny: przytłaczająca ilość megajachtów i tych motorowych i tych żaglowych jest wykonana ze stali, aluminium lub kombinacji tych dwóch metali.

Piszę tutaj o jachtach kosztujących na całym świecie od kilku milionów dolarów do dziesiątek milionów dolarów. To nie jest miejsce na rynku, gdzie jest łatwo przemycić tandetę. Dlatego nie tylko względy ekonomiczne przemawiają za budową metalowego jachtu.

Projektanci tych super jednostek, superjachtów wybierają metal jako najbardziej ceniony materiał. Stal i aluminium są bardzo wszechstronnymi materiałami nadającymi się do wszystkiego, od budynków po mosty i rzeźby. Są one również doskonałymi i wszechstronnymi materiałami do budowy jachtów. W związku z tym, przemysł jachtowy odniósł znaczne korzyści z technologii opracowanych nie tylko dla statków, ale także do zastosowań wojskowych i kosmicznych. Rozwój nowoczesnych farb i metod wykończenia, pozwalają nam z powodzeniem i bez dodatkowych kosztów na skuteczną ochronę antykorozyjną. Jeśli błąkaliście się trochę po dokach, po marinach z dużymi jachtami, to prawdopodobnie widzieliście wiele wspaniałych jachtów, nie zdając sobie nawet sprawy, że są metalowe. Ze względu na jakość i poziom wykończenia, po prostu mogliście to przeoczyć. Dzięki CNC ta jakość nie ogranicza się do dużych jachtów. Ten sam stopień zaawansowania co w tych kosztujących wiele milionów dolarów jachtach przenosi się w dół, do mniejszych łodzi, które interesują większość z nas. Dlatego teraz jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek własnego superjachtu motorowego, czy żaglowego. Myślę, że fakt, że jest jeszcze stosunkowo mało jachtów metalowych ma podłoże mentalnej niechęci, wpojonej nam przez speców od marketingu, że plastik jest najlepszy. Ale też z czasów przed CNC (Computer Numeric Control – np. wycinarka laserowa). Oczywiście nie każdej wielkości jacht możemy zrealizować jako stalowy. Do takiej realizacji w mojej opinii nadają się te od 11 metrów w górę, choć pewnie można (przykłady na to są) zbudować mniejszy stalowe jachty. O zaletach i aspektach konstrukcyjnych jachtów metalowych na pewno będę jeszcze wiele pisał. – Sławomir Kot.